10.11.2016

Zadní osvětlení, aneb svítit či nesvítit

Štefan Béres BezpečnostVychytávky a speciality
Zima je tu a s ní přichází i tma. Jak si doma vyrobit držák na blikačku na blatník vymyslel Štefan Béres...

   Být vidět je bezesporu velice důležité, hlavně v tomto sychravém období. S předními blikačkami problém není, je to jako na kole, nicméně když přijde na ty zadní, není to pro koloběžkáře žádný med. Je sice několik alternativ, například blikačka na helmě, ať již vestavěná, nebo „přicvaknutá“. Toto řešení je celkem fajn, nicméně při otáčení hlavy, nebo „zalehnutí“, nemusí být v určitých chvílích viditelnost ideální. To samé více méně platí i pro blikačku připevněnou například na batoh, jak jsem to měl dříve já. Dále tu pak máme různé reflexní pásky na ruce, nebo nohy, ty ale nesvítí, jen odráží… 

Nakonec ale stejně mnoho lidí uvažuje nad tím, jak umístit blikačku pěkně napevno, do zadní části stroje, aby tyto neduhy řešit nemuseli. Jisté řešení nabídla před časem firma Kostka se svým adaptérem na levou část zadní vidlice. Koho by toto řešení zajímalo, nechť se mrkne na stránky výrobce. Zároveň jsem viděl spousty „samo domo“ řešení, kdy se klasická zadní blikačka na kolo umístila na levou vidlici. Někdy se to zdálo jako solidní řešení, nicméně ne vždy blikačka správně mířila dozadu… V neposlední řadě jsem pak viděl i usazení blikačky s gumovým úchytem na zadní náboj, vcelku zajímavé a pěkné řešení, ale s tou viditelností na delší vzdálenost si nejsem moc jistý...

   Naštěstí, jedno řešení, celkem kloudné, už mezi nadšenci nějaký ten pátek koluje. A to je využití zadního blatníku, které bych vám právě chtěl představit. Není to tudíž žádný můj vynález, i když je pravda, že jsem k němu dospěl tak nějak sám… a postupně jej vylepšuji. V mém případě se jedná o plechový 20“ blatník pro stroje Kickbike, nicméně využít se dají i ostatní blatníky, ať už plechové, nebo plastové. Jen si nejsem jist, po zkušenostech s plastovým blatníkem z mého prvního stroje, který měl jen jednu vzpěru, jestli by se pak blatník neuklepal časem. O vibracích ani nemluvě… No, ale k věci…

   Pokud vás tento typ uchycení zaujal a nebude chtít upřednostnit nějaký dříve zmíněný, pokusím se stručně shrnout, jak si takové uchycení na blatník doma vyrobit za pár korun (samozřejmě, blikačku nepočítám, tu ať si každý vybere podle sebe, nicméně za sebe bych doporučil nějakou ne moc těžkou).

V železářství by mělo jít bez problémů sehnat plocháč (dlouhý cca 6cm, silný 1,5mm, se čtyřmi otvory) asi za 3 koruny a k tomu dva šrouby, několik matek a (doporučuju) odpružené podložky pod ně – 3 kovové a jednu širší gumovou. Neb vibrací si blatník užije až až J. Plocháč doma ohnete přibližně do tvaru, který je znázorněný na fotce, doporučuju ohýbat pomalu. Co se týče blatníku, tak u blatníků Kickbike je přišroubovaná zadní odrazka. Ta se dá odšroubovat a uvolněné otvory se dají použít. Pokud máte jiný blatník, dají se použít i otvory pro vzpěry blatníku, nebo se dá s dostatečnou rezervou od nich vyvrtat i otvor nový. To ale dle vlastního uvážení.

   Dále, využije se část držáku na blikačku (v mém případě levná blikačka od ONE), který se vroubky „zakousne“ do odpružené (zubaté) podložky a tím se blikačka stabilizuje a neklouže. Druhou zubatou podložku dejte z druhé strany plocháče, pod matku a třetí do spoje s blatníkem, mezi matku a plocháč. Zároveň, vyplatí se vzít jednu širokou gumovou podložku a tu umístit mezi plocháč a blatník, aby tak seděl na celé ploše a tím se tlumily vibrace. To je asi tak vše:)

   Takto už mám blikačku umístěnou přes rok a půl, jezdím tak skoro celou sezónu a tato kombinace i po víc jak tisíci km stále slouží, bez uklepání blatníku a vibrací a to jezdím pravidelně i po městě a dlažbě:) A stále jí jde vyndat v případě potřeby z držáku. Takže, snad vám bude taky dobře sloužit a budu rád za každý nový nápad, zkušenost, nebo komentář...