20.6.2024

O prvním kickrafterovi

Honza Vlášek Tipy na výletyExpedice
Pro absolvování cesty za oním poznáním se však chlapci museli stát prvními kickraftery, neboť ona místa nejsou dostupná pouze na lodi, nebo na koloběžce, kole, či pěšky. Pokud totiž chcete dojít k tomu pravému poznání, musíte vodu a souš dovedně zkombinovat. Pak teprve bude vaše prozření úplné.

Mohla by to být pohádka.

Ale není.

Naštěstí.

Dva velmi pohlední mladí muži se vypravili vstříc hledání ztraceného času v krajích kovbojských se slepou vírou, že taková místa stále existují. A jaké bylo jejich nadšení, když po dvou dnech putování dospěli zpět do výchozího bodu v Petrově u Prahy se zjištěním, že v atolech a roklích  Svatojánských, lesích a lukách Středočeských a v peřejích Pikovických stále bují duch dobrodružství a woodcraftu, který sem zavedli naši předkové před více než sto lety.

Pro absolvování cesty za oním poznáním se však chlapci museli stát prvními kickraftery, neboť ona místa nejsou dostupná pouze na lodi, nebo na koloběžce, kole, či pěšky. Pokud totiž chcete dojít k tomu pravému poznání, musíte vodu a souš dovedně zkombinovat. Pak teprve bude vaše prozření úplné.

První kickrafteři v PetrověPrvní kickrafteři v Petrově 

A tam vzádu, již čekají Svatojánské atolyA tam vzádu, již čekají Svatojánské atoly

Za hrází Štěchovické přehradyZa hrází Štěchovické přehrady

Montáž koloběžek na packraftyMontáž koloběžek na packrafty

A první spuštění na voduA první spuštění na vodu

S pomocí malých ultralehkých a ultraskladných nafukovacích lodí, packraftů Ultima, a také ultralehkých koloběžek Kickbike, se tito dobrodruzi s nasazením vlastních životů protloukali divočinou rozeklaných skal, hlubokých lesů a řvoucích péřejí. Na Svatojánských proudech, kde pod Mravenčí skálou odpočívají zakladatelé Ztracené osady, seznali, že nastupující generace osadníků nenechají tradice trampingu na Vltavě padnout. V legendárním hostinci u Tatérů vysoko nad Slapskou přehradou pak se slzou v oku došli ke zjištění, že v tomto světě můžete stále ještě být Dědou pro všechny lidi dobré vůle. Stačí připravovat jídlo a točit pivo s láskou tak, jak se v tomto místě děje již 104 let.

„Ty krásné táboráky v měsíčních nocích,
zůstanou navždy skryty hluboko v srdcích.
Svatojánské proudy krásno daly všem,
nikdy nezapomenem.“

Jenda Korda

ZtracenkaZtracenka

Mravenčí skála plná našich jmenMravenčí skála plná našich jmen

Pod zdí Slap atoly končíPod zdí Slap atoly končí

Posilněni na další část výpravy postupovali oba první kickrafteři směrem k severu přes nádherné lesy a louky kraje Středočeského až kamsi nad Netvořice, kde pod nekonečným nebem plným hvězd ulehli k první kickrafterově noci. A když se dosyta vynadívali na tu nekonečnou vesmírnou krásu a klesla jim víčka, ještě dlouho se jim před očima promítaly ony nádherné scény z prvního dne jejich putování.

DědaDěda

Hostinec u Tatérů je na tomto místě jž 104 letHostinec u Tatérů je na tomto místě jž 104 let

Místo prvního noclehu kickrafterovaMísto prvního noclehu kickrafterova

K ránu pak dole v Netvořicích nepohrdli píseckým salámem šunkovým, natož proslulou hermelínovou pomazánkou nevekelskou a svižným švihem začali klesat dolů k Sázavě, kde v kopřivovém houští v Krhanicích opět naložili koloběžku na packraft a spustili se po proudu dolů.

Toho dne byli, stejně jako dne minulého, sami na řece. Divili se tomu, neboť zkazky o vodních tocích přeplněných plavidly všeho druhu, tkvěly v jejich myslích. Ale byli tomu rádi, neboť i kousek za Prahou je stále možné si urvati značný kus divočiny jen pro sebe. Stačí chtít.

Dole pak v péřejích Pikovických, kde v trampských osadách stále vlají vlajky, tyčí se totémy a voní dýmky míru, naplnila se srdce jejich až po okraj, neboť bylo definitivně zjištěno, že časy ztracené skutečně lze ještě nalézti.

S packraftem Ultima Tramp v akci na SázavěS packraftem Ultima Tramp v akci na Sázavě

Míra s kickrafterským speciálem Ultima CargoMíra s kickrafterským speciálem Ultima Cargo

Ani sebemenší jez....Ani sebemenší jez....

V osadě Dakota na vývěsce pak kickrafteři nalezli mimo jiné i ono moudro Jaroslava Foglara, které znají všichni dobrodruzi protloukající se každý rok kláním Etapák – Cíl neznámý:

„Pojď se mnou tam, kde nebe je vysoké a modré a kde oblaka bílá rychleji, než kde jinde plují. Slyšíš tu píseň v korunách borovic? Slyšíš tu píseň dálek závratných? Tiše a velebně šumí hlavy stromů. Záře slunce červenavá stéká po jejich rozpukaných kmenech a vůně pryskyřice tě omámí. A večer oheň táborový tam do tmy pak zasvítí a vyvolá v tobě pocity, které otřesou tvou duší.“

V osadě DakotaV osadě Dakota

... otřesou Tvojí duší...... otřesou Tvojí duší...

Kus nad místem, kde se Sázava vlévá do Vltavy, byl jejich okruh časem ztraceným završen. A jejich životy se staly opět bohatšími. Bohatšími o poznání, že sebemenší, ni sebelehčí jez není pro kickraftera překážkou. Že sebekratší nádrž lze přepádlovat a sebemírnější kopec vyjít. A že být prvním světovým kickrafterem není vlastně důležité. Tam venku totiž stále čeká mnoho důležitějšího než jakákoliv prvenství.

Svět, který stojí za to znovu objevit.

___

Pokud by chtěl někdo s koloběžkou a lodí vyraziti a objevit nečekané, určitě se nám ozvěte. Packrafty k půjčení máme, koloběžky máte vy...

Tak zas brzy na dalším dílu kickrafterské historieTak zas brzy na dalším dílu kickrafterské historie