Kompresní podkolenky a návleky se používají nejvíce na běh, na cyklistiku, fitness a atletiku. Své využítí však najdou i při basketbalu, volejbalu, in-line bruslení. V zimě pak najdou své využití při běžeckém lyžování. A samozřejmě také na koloběžkách.
Takzvané „kompresky“, jak se jim často přezdívá, se používají nejen při sportovním výkonu, ale i při následné regeneraci. Stávají nezadržitelným trendem.
K čemu jsou kompresní podkolenky?
Kompresní podkolenky zabraňují výskytu křečí v lýtkách při dlouhém těžkém tréninku. Další výhodou je fakt, že drží lýtko v pevné fixaci a zabraňují jeho otřesům (vibracím svalstva), stejně tak jsou oporou Achilovy paty. To ocení především cyklisti, běžci, či turisti při stále oblíbenějším Nordic Walkingu. Právě na ně čekají nástrahy na trati v podobě kamenů, kořenů a jinak zvlněného terénu.
Svou výhodu mají ale i ve formě pasivní. Tedy pokud plánujete někam cestovat nebo vás čekají dlouhé přesuny (například v letadle či autobuse), určitě neváhejte a použijte je. Při cestování jsou totiž cestující nuceni sedět dlouhou dobu s pokrčenými dolními končetinami a právě tato poloha vede ke stlačení podkolenní žíly a tím k omezení žilního toku v končetinách. V letecké dopravě je již tento problém popsán jako „Ekonomy-class-syndrome“. Nebezpečné jsou podle dostupných zdrojů především lety trvající déle než 8 hodin, ale tato hranice se snižuje již ke 4 hodinám. Kompresní podkolenky jsou v letadle téměř nutností.
Zabráníte také nepříjemnému otoku chodidel. Toto je vidět hlavně u cyklistů, kteří je navlékají už před závodem, ale používají je i při následné regeneraci a přesunu domů. Otékání nohou je úhlavním nepřítelem každého sportovce. A při dlouhých cestách s ním bojují téměř všichni.

Jak komresní podkolenky fungují?
Jejich speciální trychtýřovitá konstrukce rozděluje sílu komprese v různých částech podkolenky. V oblasti kotníku je komprese nejvyšší a směrem vzhůru postupně klesá, díky tomu podkolenky efektivně napomáhají cirkulaci krve směrem vzhůru k srdci. Tím podporují průtok krve a zvyšují okysličení tkání, což vede ke zvýšení podpory fyzického výkonu.
Nutností je, aby komprese, která na dolní končetiny působí, se směrem vzhůru ke kolenu postupně snižovala.

Kompresní podkolenky a koloběžka
V současné době kompresní podkolenyk využívá řada koloběžkářů. Svoji premiéru si odbyly v roce 2013 na Tour de FRANCE, kde se staly neodmyslitelný pomocníkem celého týmu při cestě do Paříže. Vše se opakovalo také loni na Paříž - Roubaix na koloběžce. Metzitím si však kompresky našly pevné místo nejen mezi koloběžkovými závodníky, ale také mezi širokou koloběžkovou hobby veřejností.
Značka COLLM je česká společnost a veškeré její produkty jsou vyráběny v České republice. V její nabídce nalezneme široký sortiment sportovních kompresních podkolenek, návleků a ponožek, i mnoho jiných produktů. Více se dozvíte na www.collm.cz