27.2.2023

Jelenův přejezd republiky 2023 - 2026

Honza Vlášek Jelenův přejezd republiky
Vydejte se vstříc dobrodružstvi na trati přesahující 600 km vedoucí z nejzápadnějšího bodu na nejvýchodnější bod naší vlasti...

Když jsme před lety začínali jezdit na koloběžkách v doslova pár lidech Přejezdy republiky, tak jsem ještě netušil, jak výrazně se zvedne zájem o takovéto akce. V té době bylo stěžejní nejen jak si nejlépe naplánovat trasu, ale mnohdy jak dodržet správný směr a pokud možno moc se neodchýlit od původní trasy.

Dnes je to výrazně jednodušší, protože navigační technika včetně výdrže baterií poskočila mílovými kroky kupředu. Po nějakém čase se občas objevovaly (nejen ženské) hlasy, že trasa je sice pěkná, ale poměrně dosti dlouhá. Proto jsme v roce 2016 jeli tzv. „dámský Přejezd republiky“ z Lichkova do Nového Přerova, což čítá necelých 200km. Přesto tato jízda ale nikoho stejně nemotivovala, až letos jenom zase mě, kdy jsem těchto 204km přejel za 15 hodin na kolečkových lyžích.

V onom roce 2016 už mám v hlavě nejen výjezdy na francouzský Ventoux, ale i také nejdelší „podélný Přejezd republiky,“ leč z mnou oslovených potencionálních bláznů jsem nadšení sdílel jen já. Před třemi roky nakonec odřekl spolupráci na poslední chvíli doprovod, pak přišel covid následovaný válkou.

Klidně si ale do budoucna dovedu představit, že by se tato trať mohla jezdit jako (pankáčský) závod pro pár střelenců, co jezdí pravidelně dálkové koloběhy. Pro kochající se jezdce lze trasu rozvrhnout na tři stravitelné délky, kdo má ale málo dovolené, ten jedině v kuse…

Milan Jelínek

____

 

Léta uplynula, čas dozrál, nadešel čas.

Toto je

JELENŮV PŘEJEZD REPUBLIKY

Krásná-Humpolec-Bukovec

 cca 625km / 4263m

výzva pro dobrodruhy,

sebemrskačský závod pro ultrazávodníky,

taktická hra s tratí, časem, podmínkami

a vlastní vůlí.

KDY?

Kdykoliv mezi 1.3.2023 a 30.9.2026.

Jak vidno, jde o dlouhodobou hru kočky s myší. Na trať tedy můžete vyrazit kdykoliv se po zralé taktické úvaze budete cítit dostatečně silní.

KUDY?

Start

Start je na česko - německé hranici v přírodním parku Smrčiny na Nejzápadnějším bodu republiky, cca 5km za obcí Krásná u Aše, tento bod je přímo na hranici označen. První 3 km jsou po turistické cestě a až potom začíná za bývalým hřbitovem asfaltová silnice, která nás vede směrem na východ. Trasa není pevně vyznačena, jet můžete tedy kudykoliv uznáte za vhodné s jedinou výjimkou, a tou je průjezdní bod.

 

Povinný průjezdní bod

Jediný povinný průjezdní bod na trase je mystická hráz vodní nádrže Sedlice pár kilometrů jihozápadně od Humpolce. Zde si závoďák může prohlédnout jednu z nejoblíbenějších ledoběžkářských vodních ploch v ČR.

CÍL

Cíl se nachází na česko - slovenské hranici na Nejvýchodnějším bodu republiky.

Nejprve snadno na parkoviště za Bukovcem a odtud na nejvýchodnější bod ČR to je půlkilometrová procházka (případně sprint) přírodní rezervací Bukovec.

Cíl je označen hraničním kamenem.

KATEGORIE

Závodíme v kategorii muži a ženy 18 - 115 let (kdyby se nám náhodou přihlásil někdo z Japonska).

PRAVIDLA

  • Závoďák je povinen absolvovat trať na koloběžce bez motorového pohonu v období mezi 1.3.2023, 0:00:01 h (nejdřívější možný start) a 30.9.2026, 23:59:59h (nejpozdější dojezd do cíle). 
  • Každý závoďák má možnost absolvovat během tří let trať maximálně dvakrát (to jsme zvědaví, zda se někdo takový najde). Lepší čas se počítá. 
  • Závoďák musí dodržet předepsané místo startu, průjezdního bodu a cíle. Zbytek trasy zůstává výhradně na jeho uvážení. 
  • Závodník může jet zcela sám, nebo s doprovodem. S trnovou korunou na hlavě nebo bez. To je zcela na vašem uvážení. 
  • Záznam trasy (nejlépe nepřerušený) je třeba mít zaznamenaný na jakémkoliv GPS přístroji tak, aby z něj byla poznatelná trať a výsledný čas. Pozor - počítá se celkový ujetý čas včetně všech i dlouhodobých (ročních) zastávek. 
  • Každý závodník je povinen pořídit svoji fotografii na místě startu, v průjezdním bodě a v cíli, a tyto spolu se záznamem trasy a krátkým povídáním o svém putování zaslat na mail sefredaktor@kolobezkovyportal.cz .  

Splněním všech výše uvedených podmínek je závoďák zařazen do hodnocení jelenova přejezdu republiky.         

STARTOVNÉ a CENY

Startovné tohoto závodu je 0,- Kč, což je v dnešní době neobvyklé.

Závodíme o čest a slávu, nicméně protože je tato soutěž podporována výrobcem nejvíc nejlepších koloběžek světa (ano je to KICKBIKE), nelze vyloučit, že na finální oslavné akci, která proběhne v říjnu 2026, budou předány jakési ceny.

Každý účastník dále obdrží přenádhernou pamětní plaketu se svým jménem, časem a kdo ví, čím ještě.

Ano, byla zde řeč o finální oslavě. Nebojte, ty my umíme, bude ultrakrutá, jako obvykle.

PROTESTY

Případné protesty jsou možné po složení 1.000.000 amerických dolarů na číslo účtu pořadatele. Tato částka je samozřejmě nevratná.

Zdar sportu

A ultradeviaci zvláště.

Nechť vás síla provází.