4.6.2016 - 5.6.2016

Poslední jízda Jirky Dupala

Tour de Šumava, legendární závod české koloběžkové historie, se letos pojede již po sedmadvacáté. Svoji premiéru si odbyl v roce 1989 a s jedinou přestávkou v roce 1994, kdy se na kruhu dělala nová silnice, se koná dodnes, i když v posledních letech již mimo seriál Rollo ligy.

Tour de Šumava je každoročně speciální událostí v koloběžkovém kalendáři, neboť jde o poslední závod, ve kterém lze okusit staré časy koloběžkového sportu. Letos je závod speciální tím, že během něj proběhne finální rozloučení se Jirkou Dupalem, který nás před dvěma lety opustil.

Jirka Dupal byl svázán s koloběžkovým sportem po dobu delší než 35 let. První generace jezdců z let okolo roku 1970 ho znala jako Dupiho, generace pozdější, která začala jezdit okolo roku 1977 (lidé jako Vašek Březina a David Seemann), mu již říkala Dupík.

Jirka nikdy nebyl špičkovým závodníkem. I ve svých mladších dobách se pohyboval spíše na chvostu startovního pole, pokud ovšem nešlo o sjezd. Disciplína, která se jako součást Rollo ligy jela naposledy v roce 2002, byla jeho doménou. Nezaměnitelným sjezdovým stylem, kdy na své dvanáctce polovinou těla v zatáčkách vystupoval z koloběžky a jezdil vlastně smykem, dokázal vybojovat vavříny v průběhu let v mnoha sjezdových závodech v rámci Rollo ligy.

Dupík byl opravdovou studnicí všech vědomostí o koloběžkové historii. Všechny výsledky měl v hlavě a statistiky z něj lítali na požádání. Výsledky a statistiky ze závodů vedl přitom ruční formou. Odmítal jakékoliv počítače nebo další výdobytky techniky. Ke spokojenosti mu stačila propiska a pravítko.

Vašek Březina a David Seemann proto zvou nejen všechny staré páky koloběžkové historie na akci, která nese název „Poslední jízda Jirky Dupala.“

Jak název napovídá, půjde o rozloučení s nestorem koloběžkového sportu přímo v centru koloběžkových dějin na šumavském Šindlově. Půjde o akci ojedinělou v jakémkoliv sportovním odvětví. Rodina Jirky Dupala totiž svěřila památku Dupíka zpět koloběžkářské komunitě.

V sobotu 4.6.2016 v 15:00 odstartuje „závod“, který Dupíka vezme naposledy na trasu šumavské Tour ze Šindlova přes Borovou Ladu a Kvildu zpět do Šindlova. V podvečerních hodinách potom proběhne poslední rozloučení s legendou koloběžkového sportu přímo na  šindlovské chalupě Vaška Březiny.

Nedělní dopoledne pak bude klasické, a totiž časovka jednotlivců na 7,6km.

Akce je otevřená pro všechny koloběžkáře dobré vůle. Vašek Březina doporučuje v návaznosti na staré doby koloběžku s dvanáctipalcovými koly a vlastní půllitr. Jak si tradice žádá, ideální je rovněž osobní oznámení účasti na akci na mail paralaxa@volny.cz. Propozice naleznete ke stažení pod článkem.

Vašek Březina tuto akci přezdívá rovněž Pohřeb starého koloběhu. Je pravda, že věci se v koloběžkovém sportu změnily, čas nejde zastavit. Dobrou zprávou ovšem je, že i v současné době zůstává duch koloběžkářské komunity takový, jaký jej znali staré páky minulého tisíciletí. Alpo Kuusisto, finská legenda koloběžkového sportu, vždy říká, že koloběžkáří jsou lidé poctiví k sobě i okolí, s trochu jiným pohledem na svět, než mají ostatní, protože nikdo, kdo by se přetvařoval, by na koloběžku nevlezl. Právě takový byl Jirka Dupal, a pokud to cítíte stejně jako Alpo, přijeďte za necelé dva týdny na Šumavu vzdát čest Dupíkově památce.

Ke stažení: