15.10.2016 - 16.10.2016

Mistrovství Evropy ve scooteru, cancirossu a bikejöringu v České Republice.

Za TJ Sokol Maxičky bychom rádi pozvali všechny fanoušky terénních koloběžek a mushingu na jedinečnou akci v ČR. 15. - 16. října letošního roku. ME ECF po osmi letech opět vrací do České Republiky a poprvé se bude udělovat titul Mistra Evropy i v kategorii scooter.

 https://youtu.be/PJPoL3GNYQ8 

Již před osmi lety při ME v Děčíně byla kategorie scooter jako ukázková a zařazena do programu ME. Od té doby se pravidelně při schůzích ECF (Evropská Canicrossová Federace) snažíme dostat oficiálně koloběžku na ME. Teprve předloni se to povedlo. V roce 2015 se ve Skotsku jela na ME poprvé oficiálně, ale bohužel ještě bez udělování titulů. To nás čeká až letos v Novém Městě na Moravě.

Závod se uskuteční ve známe Vysočina Areně na bývalých lyžařských tratích, takže kdo zná, asi dobře ví, že „nízké a vysoké tatry“ dají závodníkům zabrat. Zavodní trasa měří sice jen 5,2 km, ale závod se jede na dvě kola, která se sčítají. To znamená, že po sobotním prvním závodním kole není ještě nic ztraceno ani rozhodnuto. Prudká stoupání, ostré zatáčky a "padáky", při kterých se vám sevře žaludek, takové bude koloběžkování za psem po lyžařských tratích bez sněhu.  

A jak takový scooter se psem probíhá? Podstatou všeho je fakt, že jste tým. A to je základ úspěchu. Musíte být perfektně sehraní. A to nejen při závodě formátu ME. Pes vám nejen pomáhá svou tažnou silou, ale také vás v podstatě omezuje svým rychlostním limitem a to především v prudkých sjezdech. Zde má pes maximální rychlost kolem 50 km/h a bez psa by jste to tam mohli pustit hlava nehlava. Naopak vám výrazně pomůže ve výjezdech svým tahem. A v zatáčkách musíte se sílou tahu počítat dvojnásob, rozhodně to není taková pohodička jak se může zdát. Ona síla našlapaného 30 kilového 4x4, které touží po vítězství je znát. Dohromady to na tratích do 10 km dá, u těch nejlepších, průměrnou rychlost okolo 32 km/h při scootru s jedním psem. Jezdí se však i kategorie scooter se dvěma psy, která ale není na programu ME. Zde jsou rychlosti až 34 km/h a tažná síla je dvojnásobná. 

Abyste si nemysleli, že jizda na koloběžce se psem je nějakou novinkou, tak již před šesti lety se u nás jezdil pohár s názvem Hill's CUP pořádaný TJ Sokol Maxičky kde byl scooter zařazen. 

https://youtu.be/Btp8BngY8K8 

V České republice máme kvalitní závodníky, kteří určitě pomýšlejí na tituly. Mezi ty nějlepší patří bez pochyby Martina Štěpánková, která nemá konkurenci v ženách a ani mezi muži, Václav Vančura a Michal Ženíšek v kategorii mužů do 40 let nebo Jiří Suchý a Michal Tobiášek v kategorii masters. 

Veškeré potřebné informace naleznete na stránce pořádajícího oddílu TJ Sokol Maxičky www.canicross.cz, nebo přímo na stránkách závodu www.ecf2016-annamaet.com