24.5.2016

Poslední koloběžková jízda Jirky Dupala

Honza Vlášek Pozvánky a propoziceHistorie
Tour de Šumava se svým 27. ročníkem rozloučí s Jirkou Dupalem, nestorem a dlouholetým archivářem koloběžkových dějin. Pojede se Poslední jízda Jirky Dupala...

Tour de Šumava, legendární závod české koloběžkové historie, se letos pojede již po sedmadvacáté. Svoji premiéru si odbyl v roce 1989 a s jedinou přestávkou v roce 1994, kdy se na kruhu dělala nová silnice, se koná dodnes, i když v posledních letech již mimo seriál Rollo ligy.

Tour de Šumava je každoročně speciální událostí v koloběžkovém kalendáři, neboť jde o poslední závod, ve kterém lze okusit staré časy koloběžkového sportu. Letos je závod zvláštní i tím, že během něj proběhne finální rozloučení s Jirkou Dupalem, který nás před dvěma lety opustil.

Jirka Dupal v devadesátých letech rozmlouvá s Davidem Seemanem (vpravo)Jirka Dupal v devadesátých letech rozmlouvá s Davidem Seemanem (vpravo)

Jirka Dupal byl svázán s koloběžkovým sportem po dobu delší než 35 let. První generace jezdců z let okolo roku 1970 ho znala jako Dupiho, generace pozdější, která začala jezdit okolo roku 1977 (lidé jako Vašek Březina a David Seemann), mu již říkala Dupík.

Jirka nikdy nebyl špičkovým závodníkem. I ve svých mladších dobách se pohyboval spíše na chvostu startovního pole, pokud ovšem nešlo o sjezd. Disciplína, která se jako součást Rollo ligy jela naposledy v roce 2002, byla jeho doménou. Nezaměnitelným sjezdovým stylem, kdy na své dvanáctce polovinou těla v zatáčkách vystupoval z koloběžky a jezdil vlastně smykem, dokázal vybojovat vavříny v průběhu let v mnoha sjezdových závodech v rámci Rollo ligy.

Nezaměnitelný Dupíkův sjezdový stylNezaměnitelný Dupíkův sjezdový styl

Dupík byl opravdovou studnicí všech vědomostí o koloběžkové historii. Všechny výsledky měl v hlavě a statistiky z něj lítaly na požádání. Výsledky a statistiky ze závodů vedl přitom ruční formou. Odmítal jakékoliv počítače nebo další výdobytky techniky. Ke spokojenosti mu stačila propiska a pravítko.

Statistiky Jirky DupalaStatistiky Jirky Dupala

Vašek Březina a David Seemann proto zvou nejen všechny staré páky koloběžkové historie na akci, která nese název „Poslední jízda Jirky Dupala.“

Jak název napovídá, půjde o rozloučení s nestorem koloběžkového sportu přímo v centru koloběžkových dějin na šumavském Šindlově. Půjde o akci ojedinělou v jakémkoliv sportovním odvětví. Rodina Jirky Dupala totiž svěřila památku Dupíka zpět koloběžkářské komunitě.

V sobotu 4.6.2016 v 15:00 odstartuje „závod“, který Dupíka vezme naposledy na trasu šumavské Tour ze Šindlova přes Borovou Ladu a Kvildu zpět do Šindlova. V podvečerních hodinách potom proběhne poslední rozloučení s legendou koloběžkového sportu přímo na  šindlovské chalupě Vaška Březiny.

Nedělní dopoledne pak bude klasické, a totiž časovka jednotlivců na 7,6km.

Akce je otevřená pro všechny koloběžkáře dobré vůle. Vašek Březina doporučuje v návaznosti na staré doby koloběžku s dvanáctipalcovými koly a vlastní půllitr. Jak si tradice žádá, ideální je rovněž osobní oznámení účasti na akci na mail paralaxa@volny.cz. Propozice naleznete ke stažení pod článkem.

Legendární pivní štafety, Šumava 2004 - Alpo Kuusisto (první zleva) nominoval do svého týmu MIlana Gazárka (druhý zleva), ale nemohl stačit na skvadru vedenou zkušeným Daviodem Seemannem s bratry Peštovými na křídlechLegendární pivní štafety, Šumava 2004 - Alpo Kuusisto (první zleva) nominoval do svého týmu MIlana Gazárka (druhý zleva), ale nemohl stačit na skvadru vedenou zkušeným Daviodem Seemannem s bratry Peštovými na křídlech

Vašek Březina tuto akci přezdívá rovněž Pohřeb starého koloběhu. Je pravda, že věci se v koloběžkovém sportu změnily, čas nejde zastavit. Dobrou zprávou ovšem je, že i v současné době zůstává duch koloběžkářské komunity takový, jaký jej znali staré páky minulého tisíciletí. Alpo Kuusisto, finská legenda koloběžkového sportu, vždy říká, že koloběžkáří jsou lidé poctiví k sobě i okolí, s trochu jiným pohledem na svět, než mají ostatní, protože nikdo, kdo by se přetvařoval, by na koloběžku nevlezl. Právě takový byl Jirka Dupal, a pokud to cítíte stejně jako Alpo, přijeďte za necelé dva týdny na Šumavu vzdát čest Dupíkově památce.

Autobus osiřelAutobus osiřelKe stažení: