15.1.2018

Co nás čeká v koloběžkovém roce 2018?

Honza Vlášek Pozvánky a propoziceRůzné
Padesátý ročník Rollo ligy, osmé mistrovství světa v koloběhu, Eurocup, Český koloběžkový pohár, závody Dlouhého koloběhu, Bez pedálů a mnoho dalšího přinese koloběžkový rok 2018...

Sezona 2018 je pro český koloběh jubilejní. Není sice padesátá, neboť Rollo liga v osmdesátých letech zažila sedmiletý výpadek, ale padesátka tam je. V roce 1968 vyhrál první ročník Rollo ligy Jarda Honců, letos tomu bude 50 let.

Nezvykle brzy je v této jubilejní sezoně sestaven kalendář nejen ligových závodů, ale také Českého koloběžkového poháru a Evropského poháru. Víme, kdy se pojede Mistrovství světa i přejezd republiky. Je čas si vše poznačit v koloběžkových kalendářích.

Jarní klasiky a start Rollo ligy

Sezona začne tradičně dvojicí závodů ČKP, populárním závodem MasarykRun na automobilovém závodišti v Brně 1.4.2018 a od dva týdny později Pardubickým vinařským půlmaratonem na krásné městské trati finišující na hlavním pardubickém náměstí. Mimochodem registrace na obojí jsou již spuštěny.

Pak to vypadá na plonkový závodní měsíc, než se vše rozjede v květnu na plné obrátky. První kolo Rollo ligy je naplánováno na víkend 12.-13.5.2018 do Velkého Poříčí, s čímž budou mít možná problém vyznavači extrémnějšího koloběhu, protože v sobotu 12.5.2018 se jede také oblíbené Hodkovické koloběžení – opakované výjezdy na Ještěd trvající až do zetlení těla.

Dva týdny poté, tedy o víkendu 26.-27.5.2018, Rollo liga pokračuje v oblíbených Račicích. Bartůňkovic chystají u veslařského kanálu velkou koloběžkovou akci pro každého. A protože v Račicích se stejně jako loni jede první kolo Eurocupu 2018, měl by račický závod patřit k jednomu z vrcholů letošní sezony.

MČR v koloběhu

Červen bude nejprve patřit závodům ČKP v Praze a Lounech, které ještě nemají definitivně potvrzená data konání (tedy zejména ten lounský závod), aby na konci měsíce přišel vrchol domácí koloběžkové sezony – Mistrovství České republiky. Pojede se o víkendu 23.-24.6.2018 na stejných tratích jako v loňské sezoně, tedy kriterko a štafety na Lopatárně a dlouhý závod na kopcovité Košutce.

Léto - Mistrovství světa a Přejezd republiky

A pak přijde červenec a velký koloběžkový svátek – po deseti letech se Mistrovství světa v koloběhu vrací do Holandska a Holanďané slibují, že si na majstršaftu dají záležet. Vypadá to na městské kriterko, asfaltové sprinty a dlouhý závod v přírodě. Vše samozřejmě totální placka, jak jinak.

Do kalendáře si tedy všichni zapište datum 20.7.2017 – 22.7. 2017 (závodní dny), ale lepší je samozřejmě přijet třeba již ve čtvrtek a odjet v pondělí. Majstršaft je totiž otevřen každému a nejedná se pouze o sportovní akci. Dokonce, řekl bych, ten společenský rozměr světového šampionátu převažuje, což je samozřejmě dobře. Prostě je potřeba vše vidět na vlastní oči a zažít na vlastní nohy.

Po návratu z majstršaftu přijde hned vrchol domácí dálkoplazecké sezony. Pátý ročník Přejezdu republiky, podruhé s cílem v Novohradských horách. Pavel Štork ho naplánoval na 27 - 29.7.2018  a třeba předseda ČSK Zdeněk Hercik říká, že patnáct hodin není nereálných…

Srpen by byl plonkový, kdyby Estonci neuspořádali finále Eurocupu 2018. Pojede se o víkendu 10. – 12.8. 2018 a není od věci závody spojit třeba s dovolenou. Pořadatelé slibují krásné závody kdesi v estonských lesích, jak je ostatně jejich zvykem. Letos však asfaltové, nikoliv krosové.

Závěr koloběžkové sezony

A pak to již půjde v rychlém sledu. Nejprve ČKP v Ostravě, Ostravské okruhy 25.8.2018, pak čtvrté kolo Rollo ligy na nových tratích v jihomoravských Petrovicích o víkendu 1.-2.9.2018 (ano sklípek bude), klasické ČKP Blanenská desítka (15.9.2018) a nakonec poslední kolo Rollo ligy, při kterém bude dekorován vítěz jubilejního padesátého ročníku. Ten bude znám o víkendu 22.-23.9.2018.

A co pak? Klasika. Zakončení koloběžkové sezony proběhne na Šumavě ve dnech 5.-7.10. 2018 a bude věnováno oslavám padesátého výročí Rollo ligy. Jet by se mělo i neoficiální Mistrovství republiky dvanáctipalcových koloběžek.

Je to vše?

Není.

Připočítejte si ještě zhruba pět závodů Dlouhého koloběhu, které zatím nemají stanovené datum konání. K tomu cca tři závody Bez pedálů (také zatím bez termínu) a další menší nebo větší akce, které vznikají a zase zanikají tak, jak je život přináší a odnáší.

Blandine je na cestě již téměř rok - naposledy překračovala Pamir / foto: BlandineBlandine je na cestě již téměř rok - naposledy překračovala Pamir / foto: Blandine

Celý rok můžete prožít také s Blandine, která velmi brzy bude právě rok na koloběžkové cestě kolem světa. Na východ se ke konci zimy vydá také Marek Jelínek, a to na cestu z Nového Dillí do Singapuru. A k tomu spousty dalších a dalších příběhů koloběžkářů ze všech koutů (nejen) naší vlasti. To vše u nás na Koloběžkovém portálu, který již velmi brzy oslaví druhý rok existence a obuje se do nového kabátu.

Kroužkujte si data v kalendářích, leštěte stroje a pomalu vyhlížejte jaro. I když je teprve půlka ledna, vše vypukne brzy. Již velmi brzy…