19.12.2019

Svatojánskými proudy tam, kde je svět ještě normální...

Honza Vlášek Tipy na výletyHonza Vlášek - Blog
Pokud máte plné zuby vánočního běsu ve městě, doporučuji vyrazit do míst, kde nepotkáte kromě posvátné atmosféry trampské historie nic a nikoho…

Rád se vracím do míst, která pro mě hodně znamenají, a Svatojánské proudy jsou jedním z nich. Na koloběžce se na tuto posvátnou trampskou stezku vinoucí se podél Vltavy mezi Štěchovicemi a Slapskou přehradou dostanete jen mimo sezonu. Respektive jen mimo sezonu můžu tento koloběžkový výlet doporučit, jinak se budete prodírat davy turistů, což na křivolaké cestičce nad Vltavou není jednak zábavné a jednak ani úplně bezpečné.

Klasická pěšina vinoucí se Svatojánskými proudyKlasická pěšina vinoucí se Svatojánskými proudy YukonYukon

Cesta je pro ty, kteří mají rádi poctivou Hančovinu. Často budete totiž koloběžku tlačit, nebo nosit. Je tu také pár schodů, hodně kamenů a sem tam tunýlek. O časových rekordech si tak můžete nechat zdát. Odměnou vám však bude putování oblastí, kde se psaly dějiny trampské historie.

Když tu ještě nebyla přehrada, valila se Vltava Svatojánskými proudy v peřejích, u kterých vznikaly na začátku dvacátého století první trampské osady. Ty sice byly při budování přehrady zaplaveny, ale na rozdíl od jiných míst se sem trampové dokázali vrátit. Třeba do legendární Ztracené osady na Mravenčí skálu. Totem zde dohlíží na jména těch, kteří již osadu opustili navždy. Popel některých je ostatně rozptýlen přímo na skále, na kterou je vstup v podstatě zakázán.

Mravenčí skála a posvátný totemMravenčí skála a posvátný totem

Když pak přijedete nahoru na Bílé skály a posadíte se na skalní výběžek vysoko nad řekou, ve které se zrcadlí barevné stromy a střechy trampských příbytků, můžete si položit otázku, jestli je svět normální tady, nebo v blikajících nákupácích plných sobů oblečených do slávistických barev. Každý si odpoví jinak, ale mně je tu tak nějak… částečně smutně, protože vzpomínky na tyhle místa nikdy nezmizí… ale zároveň krásně… při pohledu dolů na řeku je totiž jasné, že i proti proudu se dá plout, a třeba nakonec vše dobře dopadne…

Na Bílých skaláchNa Bílých skalách

„Je tady krásně, i když není krásně,“ loučím se s jediným živáčkem, kterého na desetikilometrové štaci Svatojánskými proudy potkám. Dává dohromady chatu, aby byla připravena na jaro, kdy na řeku znovu vyjedou indiánské kánoe a skály rozezní kytary. Ostatně když na Bílých skalách zapískáte, nese se ozvěna údolím snad deset sekund.

Indiánské lodě čekají na sezonuIndiánské lodě čekají na sezonu

A jak dál? Svatojánské proudy mohou být třeba předkrm nekonečného celodenního výletu. Můžete to vzít dál po silnicích a značkách třeba až k Živohošťskému mostu a zpět údolím říčky Kocáby, kde na vás čekají další legendární osady Askalona, Dashwodd a Rewaston. Nebo na opačnou stranu přes obrovský ranch v Nedvězí a přes vyhlídku Máj třeba až k Sázavě na osady Toronto a Dakota a přes Luka pod Medníkem do Pikovic. Možností je spousty a je tady krásně.

Jo, tady jo…

Jo, tady jo...Jo, tady jo...

Mapka, jak jsem to jel já: https://mapy.cz/s/pegadorohu